Wyspa Uznam

Meklemburgia – Pomorze Przednie i wyspa Uznam

Meklemburgia – Pomorze Przednie

Meklemburgia – Pomorze Przednie to kraj związkowy w północno-wschodniej części Niemiec, a zarazem jedna z najczęściej wybieranych miejscowości urlopowych w Niemczech. Ten znany z bogactwa wód kraj związkowy graniczy od zachodu z Szlezwik-Holsztynem i Dolną Saksonią, od południa z Brandenburgią, a od wschodu z Polską. Północną granicę stanowi zaś linia brzegowa Bałtyku. W północno-wschodniej części Meklemburgii-Pomorza Przedniego położone są wyspy Uznam i Rugia.

Słonecznej wyspie Uznam

Port Loddin

Wyspa Uznam należy do najpiękniejszych i najbardziej słonecznych niemieckich wysp na Morzu Bałtyckim. Pierwsza wzmianka o wyspie, jak i znajdującej się na niej najstarszej osadzie Uznam, pochodzi ze średniowiecznych przekazów biskupa Ottona z Bambergu. Etymologia nazwy Uznam nie jest jednoznaczna. Udokumentowana nazwa Uznoimia pochodzi od słowiańskiego słowa znoj (nurt lub opływ). Z czasem nazwy Uznoimi i Uznoim ulegały w przekazie ustnym uproszczeniu do Uznom, Uzdem, a ok. 1420 roku do nazwy Uzdam.

Kolonizacja w 13 wieku

Ruina Wolgast

Pierwszą osadą była położona na wzgórzu słowiańska wioska Urbs Osna, która została zniszczona ok. 1119 roku przez wojska duńskie. W XIII. wieku zaczęli tutaj napływać osadnicy z Niemiec, a wyspa dostała się pod wpływy niemieckiej kultury jako rezydencja książąt pomorskich. Przez kilka stuleci na wyspie Uznam rozwijały osady i małe wioski rybackie, które często odnosiły duże straty w wyniku wojen prowadzonych ze Szwedami. W wyniku Wielkiej Wojny Północnej (1700-1721) w 1713 roku wyspa dostała się ostatecznie pod panowanie Prus.

II wojna światowa

Muzeum Peenemünde

W XIX. wieku ze względu na bliskie sąsiedztwo z Berlinem stopniowo rozwijała się na wyspie turystyka. Wraz z rozwojem kolei żelaznej i samochodów coraz więcej ludzi odkrywało piękno Uznamu. Już w tamtych czasach wyspa Uznam należała do najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych. Ze względu na korzystne położenie geograficzne oraz idealne warunki pogodowe, III Rzesza zdecydowała się podczas II Wojny Światowej założyć w Peenemünde (pol. Pianoujście lub Kujawice) duży ośrodek prowadzący badania nad rakietami. To tutaj zespół inżynierów pod kierunkiem Wernhera von Brauna stworzył pierwszy na świecie rakietowy pocisk balistyczny. Z tego też powodu Peenemünde nosi miano kolebki lotów kosmicznych. Niestety technologia, która w tamtych czasach wyprzedzała światową myśl konstrukcyjną o ok. 10 lat, nie została wykorzystana do celów pokojowych. Rakiety wypełnione materiałem wybuchowym zostały wykorzystane przez hitlerowców do celów militarnych przeciwko ludności cywilnej w wielu różnych krajach. Na cieszącej się międzynarodową renomą wystawie w Peenemünde można dzisiaj podziwiać wielkie umiejętności pionierów rakiet, a także zobaczyć dowody zbrodni, jakie popełniono z wykorzystaniem tej technologii.

Turystyka na wyspie Uznam

Jezioro Balm

Uznam to obecnie miejscowość wypoczynkowa najwyższej klasy. Począwszy od Peenemünde po Cesarskie Kąpieliska Bansin, Heringsdorf i Ahlbeck cała wyspa jest ukierunkowana na turystykę. Nie tylko hotele i pensjonaty bałtyckich kąpielisk zapewniają swoim gościom udany wypoczynek. Również wielu mniejszych prywatnych właścicieli oferuje często całoroczny wypoczynek w wygodnych, idyllicznie położonych domkach i apartamentach.

Uznam oferuje znacznie więcej

Molo Zinnowitz

Kto myśli, że wyspa Uznam składa się wyłącznie z prywatnych apartamentów, plaż nad Bałtykiem i nieskalanej przyrody, ten się najzwyczajniej w świecie myli. Od kilku lat wyspa przeżywa rozwój zróżnicowanej kultury, co powoduje, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, szczególnie w miesiącach wakacyjnych: czy to koncerty plenerowe w nowo powstałych kurortach, muzea, teatry, międzynarodowe pokazy mody, wystawy czy też imprezy sportowe. Sławą wykraczającą poza granice Meklemburgi-Pomorza Przedniego cieszą się historyczne obiekty, takie jak molo w Ahlbeck, a także hotele z architekturą pochodzącą z cesarskich czasów. Największa na świecie farma motyli w Trassenheide, podwodna gondola przy molo w Zinnowitz, a także muzea w Peenemünde przyciągają każdego roku tysiące turystów z całego świata.

Najciekawsze i wydarzenia

Lotnisko Heringsdorf

Niecodzienne imprezy należą do atrakcji organizowanych przez wybrane hotele w Cesarskich Kąpieliskach. Pod hasłem „Grand Schlemm“ goście mogą przeżyć kulinarną podróż po wykwintnych potrawach i napojach bezpośrednio na plaży nad Bałtykiem. W miesiącach wakacyjnych na lotnisku Heringsdorf odbywają się regularnie międzynarodowe wystawy starych samolotów, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Na przełomie roku wzdłuż całego wybrzeża wyspy organizowany jest imponujący pokaz sztucznych ogni. Dzięki temu spektaklowi, który co roku przyciąga wielu turystów, Uznam przeżywa swój drugi główny sezon. Kto szuka tylko relaksu i pragnie rozkoszować się świeżym morskim powietrzem podczas długich spacerów po plaży, ten idealnie trafił decydując się na spędzenie spokojnego sezonu urlopowego na Uznamie. Przeżycie sztormu z wzburzonymi falami bezpośrednio na plaży oraz możliwość poczucia stanowienia integralnej części tej niepowtarzalnej przyrody gwarantują niezapomniane wspomnienia do końca życia.